Zkouška sirén Zkouška sirén
|KONCERTY| |MP3| |VIDEO| |TEXTY| |FOTAZ| |GUESTBOOK| |OSTATNÍ|
Čítárna

Babí léto
Bezcílnost protkaná citlivostí
Chce se mi chcát...
Čas vyplněný slovy
Černá chvíle proradná
Červená Karkulka
Dítěcí
Elektročas
Hluboko v útrobách
Jazz
Kecy v kleci
Kira
Kniha ve virtuálním světě
Kolemjdoucí pán
Královské reggae
Krize osobnosti
Lavina zvuku
Lena
Lota
Malířka
MaRa
Měla babka 4 jabka
Metalák
Mramorové jistoty
Naivní
Nejtrestuhodnější roztržitost
Noční zpověď
Nový tanec
Perníková chaloupka
Pohanská litanie
Pomníky a pomněnky
Posmrtná krize identity
Při rozdělávání ohně v kamnech
Procházka nočním sadem
Prolítlo mi hlavou
Raped and Confused
Řeka
Rozbité srdce
Rozhovor dvou atheistů
Ruce v lese
Sirény
Smolíček Pacholíček
Strom
Světla blednou
Televize
Tři oříšky pro Popelku
Truchlodušní
U vody
Úchylácká
Věci v mlze ztracené
Večery pod lampou
voe
Za soumraku
Za soumraku (II.)
Zlověstné ticho
Šamanská moudrost

Lavina zvuku

Lavina zvuku odmrštila mé tělo na druhý konec místnosti.
Ztěžka jsem se zvedl a jal se prodírat proti té neviditelné síle kupředu. Těsně kolem mé hlavy proletěl rozevlátý fanoušek a rozplácl se o zadní stěnu místnosti. Zadunělo to do rytmu bombardujícího kopáku, takže ten zvuk v podstatě zanikl.

Jiní fanoušci se přidržovali zábradlí před podiem a jejich těla vlála rovnoběžně s podlahou. Jediný, kdo stál neohroženě uprostřed kotle, který vteřinu předtím rozmetala tlaková vlna, byl Kwjetak se svými osmadevadesáti kilogramy. Jeho mohutná postava se kymácela do rytmu vraždícího rock´n´rollu. Krotitel s Lundákem se snažili přiblížit k podiu za pomoci lan, skob a cepínů po stropě. Na podiu stála neohrožená dvojice kytaristů a v temnotách za nimi se jako v agonickém záchvatu zmítala silueta bubeníka, která trochu připomínala pavouka ve smrtelné křeči. Kytarista rval struny ocelovým trsátkem a v krátkých mezipauzách likvidoval všechny ušní bubínky v sále vřeštícími vazbami. Basák drtil struny v rytmu svého neurotického srdce a s nepřítomným pohledem upřeným do dálky se jako v transu modlil ke svému rohatému bohu. Nikdo nepochyboval, že takhle nějak vypadá peklo.

Když ohlušující stěna hluku zcela zbavila smysly schopnosti rozlišovat mezi nahoře a dole, nyní a potom, tělo otupělo a duše pomalu začala vnímat svou vlastní introverci, která však nyní přicházela jakoby zvenčí. Jako by jí něco nastavilo zrcadlo. Divoká a nespoutaná živelnost, směsice agrese, šílenství, naděje i nenávisti, strachu a chtíče jakoby vypluly na povrch a zaťaly své pařáty do nic netušícího ega, které se samo sebe snažilo - a do té doby celkem úspěšně - přesvědčit o své racionalitě, kultivovanosti a schopnosti mít vše bezpečně pod kontrolou. Nyní bylo zahnáno do úzkých a drceno celou vahou své zvířecké iracionální povahy, která v podobě stěny zvuku rozpoutala v duši primární chaos, který snad předcházel samotnému stvoření světa. Slabé ego, které bylo jako stéblo trávy uprostřed bouře, rychle zmizelo z pozornosti mysli...

Krotitel s Lundákem se zatím zabivakovali nad podiem a viseli tam teď jako dva netopýři. jsem se postupně prodral skrze odstředivou sílu hudby až ke Kwjetakovi. Uznale jsme na sebe pokývali.

Skladba posléze změnila směr a nastoupila klidnější melodická pasáž. Fanoušek přibitý na zadní stěnu místnosti se zvolna sesunul k zemi a nenápadně odplížil na bar. Duše zmrazená pohledem na sebe sama se začala oklepávat a smiřovat sama se sebou. Možná si uvědomila, že je dobře, že je taková, jaká je. A počáteční peklo se postupně proměnilo v pocit hluboké spokojenosti spojené s odhalujícím sebepoznáním...

Přestal jsem pociťovat odstředivou sílu zvuku a nohama jako bych se už nedotýkal země. Teprve teď jsem si všiml, že Kwjetak levituje se skříženýma nohama asi metr a půl nad zemí a v jeho očích je jasné světlo. Krotitel s Lundákem připlavali volně vzduchem, aby položili naprosto zásadní otázku:

"Co to je kurva za kapelu, ty vole?"

Kwjetak se na ně podíval svýma vidoucíma očima a pak mramorovým hlasem odpověděl:

"To je přece Michal David Illegal Band, vy hovada!"


Autor : Jakub